Πρόσβαση στις Ηλεκτρονικές Πηγές

Απομακρυσμένη πρόσβαση στις ηλεκτρονικές πηγές της Βιβλιοθήκης.

Πρόσβαση Εντός Πανεπιστημίου

Όταν βρίσκεστε εντός των εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, η πρόσβαση είναι ανοιχτή για όλους μέσω της ιστοσελίδας της Βιβλιοθήκης χωρίς την απαίτηση για χρήση κωδικών.

Πρόσβαση Εκτός Πανεπιστημίου

Όταν βρίσκεστε εκτός των εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, μπορείτε να εξασφαλίσετε απομακρυσμένη πρόσβαση στις ηλεκτρονικές πηγές μέσω OpenAthens ή μέσω Proxy Server (αναλυτικές οδηγίες θα βρείτε στις ενότητες OpenAthens Authentication και Proxy Server Authentication).

Η υπηρεσία αυτή είναι διαθέσιμη μόνο για τους εγγεγραμένους, στη Βιβλιοθήκη, φοιτητές/ προσωπικό του Πανεπιστημίου Λευκωσίας/ Intercollege.

OpenAthens vs. Proxy Server

Οι περισσότερες πηγές της Βιβλιοθήκης επιτρέπουν απομακρυσμένη πρόσβαση και με τις δύο μεθόδους.

Η πρόσβαση μέσω OpenAthens είναι καινούρια και πιο εύκολη διαδικασία, αν γνωρίζετε τους κωδικούς σας για το email του Πανεπιστημίου (UNIC email & password). Ωστόσο, είναι πιθανό να συναντήσετε κάποιες πηγές που επιτρέπουν πρόσβαση μόνο μέσω Proxy Server (ή το αντίστροφο). Σε αυτές τις πηγές, υπάρχει στην περιγραφή τους σχετική σημείωση που σας ενημερώνει.