Αναζήτηση Βιβλιογραφίας

Πως να εντοπίσετε συγκεκριμένες βιβλιογραφικές πηγές (άρθρα, βιβλία κτλ.) στις πηγές της βιβλιοθήκης

Βρείτε γενικές πληροφορίες

Πριν ξεκινήσετε την αναζήτηση πηγών για ένα συγκεκριμένο θέμα, θα χρειαστεί να βρείτε κάποιες γενικές πληροφορίες γύρω από το θέμα αυτό. Εγκυκλοπαίδες, λεξικά και άλλες πηγές θα σας βοηθήσουν να ορίσετε τι ακριβώς είναι αυτό που ψάχνετε, τι περιλαμβάνει και με ποιους άλλους όρους και λέξεις περιγράφεται.

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιες από τις πηγές που προτείνονται πιο κάτω ή/και να κάνετε μια γενική αναζήτηση στο διαδίκτυο.

Κάντε το θέμα σας ερώτηση

Τι ακριβώς σας ενδιαφέρει να μάθετε; Αυτό θα σας βοηθήσει να κάνετε πιο συγκεκριμένη αναζήτηση.

Παράδειγμα - Εργασία με θέμα: Τεχνολογία στην εκπαίδευση.

Πιθανές ερωτήσεις:

• Πια η συμβολή της τεχνολογίας στην εκπαίδευση;
    • (πολύ γενικό - τεράστιο εύρος)
  • Τι είδους τεχνολογικά εργαλεία χρησιμοποιούν οι εκπαιδευτικοί στο δημοτικό;
    • (συγκεκριμένο - θα καλύψετε όλα τα μαθήματα/ τάξεις;)
  • Πως οι υπολογιστές στηρίζουν τη διδασκαλία των μαθηματικών στο δημοτικό;
    • (ακόμα πιο συγκεκριμένο)
  • Πως οι υπολογιστές στηρίζουν τη διδασκαλία των μαθηματικών της Α' δημοτικού;
    • (πολύ συγκεκριμένο - μπορείτε να βρείτε αρκετό υλικό;)

Σκεφτείτε λέξεις-κλειδιά

1. Γράψτε όσες λέξεις σας έρχονται στο μυαλό όταν σκέφτεστε αυτό το θέμα
    • βασικές ιδέες, συνώνυμα, σχετικοί όροι, παρόμοια θέματα
  2. Μεταφράστε στη γλώσσα αναζήτησης (στις βάσεις δεδομένων της Βιβλιοθήκης μας η αναζήτηση γίνεται μόνο στα αγγλικά)
  3. Σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τη σημασία των βασικών όρων (εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, βιβλιογραφία μαθήματος, πηγές στο διαδίκτυο)
    • τι είναι; τι περιλαμβάνει; ποιες άλλες λέξεις-φράσεις χρησιμοποιούνται για να εκφράσουν το ίδιο περιεχόμενο;

Παράδειγμα - Πως οι υπολογιστές στηρίζουν τη διδασκαλία των μαθηματικών στο δημοτικό;

Computers Teaching Math Primary school
Laptops Instruction Mathematics Elementary school
PCs Learning Numbers Primary education
Mac Training   Elementary education