Εκπαίδευση - Οδηγός Βιβλιοθήκης

Η-Βιβλία

Η Βιβλιοθήκη παρέχει πρόσβαση σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό η-βιβλίων που καλύτπουν όλα τα γνωστικά αντικείμενα μέσω διάφορων συλλογών.

Μπορείτε να αναζήτήσετε η-βιβλία, είτε κάνοντας ταυτόχρονη αναζήτηση μέσω του εργαλείου UNIC Library Search, είτε χρησιμοποιώντας μεμονωμένα τις διάφορες συλλογές η-βιβλίων που παρέχονται. Αναλυτικές οδηγίες θα βρείτε πιο κάτω.

UNIC Library Search

Εισάγετε τίτλο, συγγραφέα ή λέξεις-κλειδιά στο πλαίσιο αναζήτησης που βρίσκεται στην αρχική σελίδα της Βιβλιοθήκης και επιλέξτε E-Resources από το πτυσσόμενο μενού δεξία.

Αν χρειάζεται, μπορείτε να κάνετε πιο συγκεκριμένη αναζήτηση χρησιμοποιώντας τη λειτουργία Advanced Search και τα Filters που βρίσκονται αριστερά των αποτελεσμάτων.

Κάνετε κλικ στη διαθέσιμη επιλογή για το πλήρες κείμενο (PDF Full Text ή Full Text Finder) ώστε να ανοίξετε και να διαβάσετε το βιβλίο.

Εναλλακτικά, μπορείτε να κάνετε αναζήτηση με τίτλο στην αρχική σελίδα της Βιβλιοθήκης και να επιλέξετε Publications από το πτυσσόμενο μενού δεξιά.

Συλλογές Η-Βιβλίων

Οι συλλογές πιο κάτω παρέχονται από διάφορους εκδότες/προμηθευτές και περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων ηλεκτρονικά βιβλία σχετικά με την Εκπαίδευση.

Επιλέξτε κάποια συλλογή με βάση την περιγραφή που παρέχεται για να κάνετε αναζήτηση με τίτλο, συγγραφέα ή θέμα.

ProQuest eBook Central

One of the biggest eBook collections providing access to more than 160,000 multidisciplinary eBooks from various publishers.

EBSCO eBook Collection

One of the biggest eBook collections providing access to more than 170,000 multidisciplinary titles from various publishers.

Wiley Online Books

Offers access to eBooks published by Willey in various subject areas.

Springer Link eBooks and eBook Series

Offers access to more than 60,000 multidisciplinary eBooks published by Springer, Palgrave Macmillan and other academic publishers.

Elsevier eBooks

Provides access to eBooks published by Elsevier in various subject areas.

Cambridge University Press eBooks

Offers access to eBooks in various subject areas published by Cambridge University Press.

Oxford Reference Online

Bringing together 2 million digitized entries across Oxford’s Dictionaries, Companions and Encyclopedias, this is a premier online reference product, spanning 25 different subject areas.

Κάλλιπος

Περιλαμβάνει ανοιχτής πρόσβασης συγγράμματα, βοηθήματα και μαθησιακά αντικείμενα για διάφορα θέματα, τα οποία είτε έχουν δημιουργηθεί από μέλη της ελληνικής ακαδημαϊκής και ερευνητικής κοινότητας. (Content in Greek)